News

  • Alpina racing team results

    Alpina racing team results

    14.02.2014

    Alpina racing team results, SOCHI (RUS)

    Cross country skiing

    3. Heidi WENG NOR Women Skiatlon 7,5 km
    9. Emma Wiken SWE Women Skiatlon 7,5 km
    2. Marcus Hellner SWE Men Skiatlon 7,5 km
    4. Maxim Vylegzhanin RUS Men Skiatlon 7,5 km
    8. Johannes DUERR AUT Men Skiatlon 7,5 km
    4 Anders GLOEERSEN NOR Sprint men
    6 Marcus HELLNER SWE Sprint men
    9 Erik BRANSDAL NOR Sprint men
    2 Ingvild Flugstad OESTBERG NOR Sprint Women
    3 Vesna FABJAN SLO Sprint Women
    7 Gaia VUERICH ITA Sprint Women
    8 Denise HERRMANN GER Sprint Women
    10 Stina NILSSON SWE Sprint Women
    6 Stefanie BOEHLER GER Women 10 km
    9 Heidi WENG NOR Women 10 km
    2. Johan OLSSON SWE Men 15 km classic
    1. Emma WIKEN SWE Women relay 4*5 km
    3. Denise HERRMANN GER Women relay  4*5 km
    3. Stefanie BOEHLER GER Women relay 4*5 km
    3. Nicole FESSEL GER Women relay 4*5 km
    1. Marcus HELLNER SWE Men relay 4*10 km
    1. Johan OLSSON SWE Men relay 4*10 km
    2. Maxim VYLEGZHANIN RUS Men relay 4*10 km
    2. Aleksander BESSMERTNYKH RUS Men relay 4*10 km
    2. Dmitriy JAPAROV RUS Men relay 4*10 km
    1. Ingvild Flugstad OESTBERG NOR Women team sprint
    3. Stina NILSSON SWE Women team sprint
    2. Maxim VYLEGZHANIN RUS men team sprint
    2 Maxim VYLEGZHANIN RUS men 50 km classic
    5. Eva VRABCOVA CZE women 30 km 
    8. Emma VIKEN SWE women 30 km

    MORE RESULTS XC.... 

    Biathlon 

    2 Dominik LANDERTINGER AUT Men sprint 10 km
    8 Moravec ONDREJ CZE men sprint 10 km
    10 Jakov FAK SLO Men sprint 10 km
    2 Olga VILUKHINA RUS Women sprint 7,5 km
    7 NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK Weronika POL Women sprint 7,5 km
    2 Ondrej MORAVEC CZE Men pursuit 12,5 km
    10 Dominik LANDERTINGER AUT Men pursuit 12,5 km
    3. Teja GREGORIN  SLO Women pursuit 10 km
    7 Olga VILUKHINA RUS Women pursuit 10 km
    5. Dominik LANDERTINGER AUT Men's 20 km individual
    9 Serhiy SEMENOV UKR men's 20 km individual 
    5. Teja GREGORIN SLO women mass start 12,5 km
    6. Monika HOJNISZ POL women mass start 12,5 km
    3. Ondrej MORAVEC CZE men mass start 15 km
    4. Jakov FAK SLO men mass start 15 km
    7. Dominik LANDERTINGER  AUT men mass start 15 km
    8.  Johannes Thingnes BOE NOR men mass strats 15 km
    2. Ondrej MORAVEC CZE mix relay
    2. Yana ROMANOVA RUS women relay 4*6km
    2. Ekaterina SHUMILOVA RUS women relay 4*6 km
    2.  Olga VILUKHINA RUS women relay 4*6 km
    3. Fanny HORN NOR women relay 4*6 km
    1. Alexey VOLKOV   RUS men relay 4*7,5 km
    3. Dominik LANDERTINGER  AUT men relay 4*7,5 km
    6. J. FAK, P. DOKL, J, MARI─î, K. BAUER SLO men relay 4*7,5km

    MORE RESULTS BIATHLON....

    Nordic combine

    1. Joergen GRAABAK NOR individual gundersen 15 km
    1. Joergen GRAABAK NOR team gundersen 4*5 km
    1. Havard KLEMETSEN NOR team gundersen 4*5 km
    1. Mangus KROG NOR team gundersen 4*5 km
    3. Magnus KROG NOR individual gundersen 10 km